Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Seulski umesto Vašingtonskog konsenzusa i pokušaj reanimacije neoliberalnih dogmi

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 25 januar 2011 15:11
tarislav
Argentina - mala kriza – uslove za kredite postavlja MMF – sledi velika kriza i ogromna inflacija – propast malih farmera – zemlju jeftino otkupljuju “fondovi”- od najvećeg proizvođač super kvalitetne govedine Argentina postaje najveći proizvođač GM soje – najveći vlasnik zemljišta i najveći proizvođač GM soje Džordž Soroš......Sa druge strane malo cvrcnuti Ted Tarner u mikrofon izjavljuje kako je 80% populacije parazitsko. Kakve ovo veze ima. Pa ima koristeći blagodeti liberlna ekonomije Ted Tarner jepostao pored ostalog vlasnik 800 000 hektara! Sa treće strane Bil Gejts koji se takođe obogatio u liberalnom kapitalizmu, pa Voran Bafet, pa...
Osim što su se ludački obogatili u liberalnim uslovima zajedničko im je i to što misle da imaju prava da odrede ko će da živi i ko ima prava na potomstvo. .......(ima hiljade linkova pa birajte po vama relevantne) Sada se iz istih krugova čuje da kapitalizam mora da doživi transformaciju. Naravno da treba ali ne po njihovom modelu nikak
Preporuke:
0
0
2 utorak, 25 januar 2011 22:43
Voja
Car je go. Neoliberalna dogma je mrtva svuda - sem u Srbiji, među našim političarima i našim akademskim ekonomistima i intelektualnicima.
Preporuke:
0
0
3 utorak, 25 januar 2011 23:39
lustracija
Toliko se već priča o lustraciji, ali ja predlažem ono što još niko nije i neće. Lustraciju, to jest, moralno i intelektualno žigosanje naših ekonomskih "stručnjaka" koji su zemlju doveli do ovakvog stanja i još se usuđuju da i dalje dele lekcije i mudre savete kako je sve ovo što nam se događa posledica toga što se, tobože, nismo dovoljno dobro držali tih njihovih saveta.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 26 januar 2011 09:58
Odbrana i poslednji dani
Ovaj izvanredan tekst zaslužuje više komentara. Neoliberalni koncept jeste bio ideološki, osmišljen u sklopu imperijalne politike.Postao je dogma i upropastio privrede mnogih zemalja. Onaj ko je stekao pozicije propovedajući tu dogmu teško da će da ih se odrekne. Otuda i otpor naših ekonomskih stručnjaka.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 26 januar 2011 11:32
Pavlovic DJordje Kraljevo
Za svakog ko je zavrsio barem osnovnu skolu ovaj tekst je baza informacuja iz koje je moguce definisati recept spasa za Srbiju ukoliko to vec nije kasno,kasno je sigurno za sve one preko 40 god.zivota ali nade ima za mladje i za rad njih treba ove evropske eksperte smeniti ali nikako amnestirati za tragicne greske i korupciju jer je kriza najavila dolazak i propast neoliberalnog koncepta jos osamdesetih da bi to dvehiljadite postalo jasno i vrapcima samo nasi dunsteri hoce glavom kroz zid u kafanu ukojoj je objavljen fajront a cistacica mete lom i krs.Pozdravlja vas Maks Ote-"SLOM DOLAZI"
Preporuke:
0
0
6 sreda, 26 januar 2011 11:37
Lapovac
Čitam vaše članke, ali nikako ne pominjete Božu Đelića, da li zbog čuvanja imena i dela onoga koji ga je doveo da nas ovako sredi (i dalje nas sređuje), kao ni magistra (možda je već dr, nisam to čuo) Dinkića, neuništivog feniksa. Ja njih doživljavam kao predvodnike uništavanja naše ekonomije, a time i države. Voleo bih da vidim (pročitam) ovde šta i druge misle o njihovim delima.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 26 januar 2011 13:51
Otvoreno
Zbog Đelića i Dinkića ja sam svojevremeno napustio mesto urednika ekonomske rubrike u listu Danas ne htevši da promovišem njihove budalaštine. Šta je to vredelo kada je njih uporno zagovarala ostala redakcija na čelu sa tadašnjim glavnim urednikom i njegovim vrlim zamenikom, B. Andrejićem, ljudima koji su želeli sasvim namerno da promovišu njihove ideje kao i one celog DOS-a. Onaj prvi je završio kao ambasador, ovaj drugi se krije po raznoraznim redakcijama a sada uređuje unutrašnju rubriku u reviji za bezbrižne ekonomske umove, Ekonom:east koja radi slične stvari. Naravno da ima još dosta ovakvih novinarskih dunstera koji su svesno promovisali neoliberalni koncept u Srbiji, ne brinući za društvene posledice takvih papazjanija već za lični i interes onih koji danas sa strane upravljaju našim sudbinama. O tome šta je kod nas uradila i kakav je zadatak obavila štampa i uopšte mediji trebalo bi javno i sve glasnije progovarati. Posebno o ličnostima koje su u tome učestvovale.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 26 januar 2011 14:04
Vukadin
Samo još da u Srbiji zidovi progledaju, ali to se nikako ne dešava. U međuvremenu, ne samo da gubimo vreme, nego i ono malo resursa što nam je ostalo (Telekom). Ipak, globalno otrežnjenje smatram bitnijim iz jednog razloga - režimi satrapi ne cvetaju dugo pošto je imperijalni koren presušio. Koliko je dugo u Bugarskoj opstao fašizam, odnosno kansije komunizam, pošto je poražen u svojim "metropolama"?!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 26 januar 2011 17:32
Mladen
Kvalitet i čitanost nekog teksta često nemaju veze sa brojem komentara. A već je povodom prethodnog teksta g. Dušanića neko napisao da bi njegove tekstove trebalo umnožavati i bacati iz aviona. Mada sumnjam da bi i to pomoglo našim evro-fanaticima i neoliberalima.
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 27 januar 2011 20:10
Igor
Prvo smo, krajem devedesetih, bili poslednji komunisti u Evropi, a sada ćemo biti poslednji (neo)liberali u svetu. Teško je reći šta je od toga gore i pogubnije.
Preporuke:
0
0
11 petak, 28 januar 2011 21:48
Uroš
Odličan i poučan tekst.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 31 januar 2011 16:24
Petrushin
Ovaj profesorov tekst me podsjeti na raspravu: koji pojasevi su najsigurniji, dok putujete avionom.

Koncenzuz je koncenzus - ni manje ni vise.

Da ne pominjem da se odnosi na DVADESET najbogatijih ekonomija, pa ne vidim kakve to uopste ima veze sa Srbijom i njenom ekonomijom? Ili bilo kojom nerazvijenom

Vasingtonski sporazum je bio SPORAZUM i koncenzus, koliko su WB, MMF i WTO mogli da utjeraju taj 'sporazum' i 'koncenzuz' - onima, koji su morali da slusaju.

Danas je prica ista, ako ne i gora - ako uzmemo u obzir, da su rezerve u dolaru na rekordno visokom nivou, a zlato, hrana i sirovine nikad skuplji - samim tim, mogucnost ovih van G20 da preduzmu bilo kakve mjere, koje se kose sa WB, IMF i WTO skoro pale na minimum.

Svetsko TRZISTE je UVIJEK bilo uslovljeno vecinskom valutom (dolarom) u kojoj se trguje, pa ne vidim sta ce da promijeni to, sto ce neka mikro drzava da primijeni na lokalnom nivou, ako ce joj pristup kapitalu biti dugorocno ogranicen ili poskupljan!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner